Forstør tekst Udskriv Abonnér på dette område Tip en ven Læs højt

Pressemeddelelse - Formodet selvmordspilot over Flyvestation Karup

En 44-årig mand flyver i et motoriseret svævefly over Flyvestation Karup ved Viborg. Efter at piloten havde været i luften i knap syv timer, lykkedes det ved forhandlinger at overtale ham til at lande flyet på Flyvestation Karup.

Kl. 05.09 rettede en 44-årig mand henvendelse til 112-Alarmcentralen i Viborg, og bad politiet om at køre til hans lejlighed i Viborg. Samtalen blev vurderet til at være et råb om hjælp - eventuelt en henvendelse om, at han ville begå selvmord. En politipatrulje kørte til mandens lejlighed, hvor manden ikke var til stede, men hvor patruljen fandt et USB-stik, som beskrev mandens livsforløb.

Kort efter indløb en melding fra Kontroltårnet i Karup, at et mindre fly var i luften over det militære område ved Karup J.

Det viste sig at være den 44-årige mand, som angiveligt i selvmordshensigt havde stjålet et mindre svævefly med hjælpemotor fra Viborg svæveflyveklub. Han var alene i flyet, og intet i det foreliggende tyder på, at han vil skade andre.

Der er indledt forhandlinger med manden via Kontroltårnet i Karup, hvor politiets forhandler er til stedet. Der er oprettet kommandocentral på politigården i Holstebro.

Henvendelser fra pressen skal ske til kommunikationschef Jørgen Hassing - mobil: 7258 2504.

Fortsat kl. 11.21.
Kl. 11.08 landede den 44-årige mand svæveflyet på Flyvestation Karup. Den 44-årige blev talt ned af forhandleren.
Den 44-årige køres til lokalpolitistationen i Viborg, hvor der er arrangeret et møde mellem den 44-årige og Viborg kommune.

Senest opdateret: 10. maj 2010



Kommunikationsafdelingen
Kurt Stenfeldt
10. maj 2010
 
Udskrevet d.
22-05-2012