Indholdsfortegnelse
1 Organisering af samarbejdet mellem kommunerne og politiet
i Midt- og Vestjylland.
1.1 Det strategiske niveau
1.2. Det operative niveau
1.3. Stabsfunktioner
2 Overordnede mål for samarbejdet
3 Strategi og mål for de enkelte samarbejdsområder
3.1. Det kriminalitetsforebyggende samarbejde SSP og SSP+
3.2. Det kriminalitetsbekæmpende samarbejde og Særligt prioriterede kriminalitetsområder
4 Myndighedssamarbejdet i øvrigt
4.1. Bevillingsnævnssamarbejdet
4.2. Beredskabskommisionssamarbejdet
4.3. Vejteknisk- og færdselssamarbejdet – forebyggelse – trafik og færdsel
4.4. Miljøsamarbejdet
4.5 Tværfagligt samarbejde vedrørende badesikkerhed
4.6. Andre samarbejdsfora
5 Iværksættelse og godkendelse
Indledning
Politiet skal virke for tryghed, sikkerhed, fred og orden i samfundet. Politiet skal fremme dette formål gennem forebyggende, hjælpende og håndhævende virksomhed. Politiet har derfor bl.a. til opgave at forebygge strafbare forhold, at bringe strafbar virksomhed til ophør samt efterforske og forfølge strafbare forhold.
Med henblik på at kunne løse opgaverne professionelt, effektivt og på et højt fagligt niveau samt sikre den lokale forankring, vil politiet fortsat aktivt inddrage kommunerne, andre myndigheder, borgerne, interesseorganisationer osv. i såvel det forebyggende som det strafforfølgende arbejde.
På alle niveauer i politiets organisation er det relevant at inddrage lokale samarbejdsparter i planlægningen og udførelsen af politiets arbejde.
1. Organisering af samarbejdet mellem kommunerne og politiet i Midt- og Vestjylland
Samarbejdet er organiseret i 2 niveauer: det strategiske – Kredsrådet, og det operative – Lokalrådene, ligesom der er tilknyttet stabsfunktioner.
1.1. Det strategiske niveau
Kredsrådet udgør det strategiske niveau for hele politikredsen og består af borgmestrene i Ringkøbing-Skjern, Thisted, Mors, Struer, Lemvig, Holstebro, Skive, Viborg, Silkeborg, Ikast-Brande og Herning samt Politidirektøren, der er formand for Kredsrådet.
Borgmesteren i Skive er næstformand.
Der henvises i øvrigt til forretningsordenen for Kredsrådets arbejde.
I løbet af 2008 blev det besluttet, at etablere ”Kredsrådets kontaktudvalg”, der består af forvaltningschefer fra de 11 kommuner, samt personer fra politiets ledelse. Baggrunden for etableringen af udvalget var et ønske om inden kredsrådsmøderne, at have forberedt og drøftet emnerne for Kredsrådet( med henblik på bedre oplyste møder) samt at skabe et forum for udarbejdelse af den årlige samarbejdsplan mellem politiet og kommunerne.
1.2. Det operative niveau
Lokalrådene i Ringkøbing-Skjern, Thisted, Mors, Struer, Lemvig, Holstebro, Skive, Viborg, Silkeborg, Ikast-Brande og Herning udgør det operative niveau.
Lokalrådene fastsætter rammerne for og prioriteringer af samarbejdet mellem kommunen og politiet. Lokalrådene skal skabe sammenhæng mellem Kredsrådet, de forskellige lokale samarbejdsfora, der har kriminalpræventiv indvirkning på forskellige områder – som for eksempel SSP-samarbejdet – og det udførende niveau i kommunen.
Lokalrådenes hovedopgaver er at:
-
Varetage det overordnede ansvar for at tilrettelægge det kriminalpræventive samarbejde i eget lokalområde
-
Fungere som lokal styregruppe, der udarbejder operative mål, som er baseret på de strategiske mål, Kredsrådet udformer.
-
Udarbejde en samordnet handlingsplan på baggrund af Kredsrådets strategiske udmeldinger og med udgangspunkt i de lokale behov.
-
Holde sig opdateret om bl.a. kriminalitet, sociale forhold og uddannelsesmæssige forhold lokalt.
-
Forholde sig til kriminalitetsudviklingen og til forebyggende og tryghedsskabende aktiviteter – og arbejde med de problemstillinger, som er relevante i kommunen.
-
Sikre maksimal borgerinddragelse i det forebyggende arbejde.
-
Sørge for, at der bliver etableret de nødvendige kriminalpræventive enheder og samarbejdsfora, som kan håndtere de praktiske opgaver og problemstillinger lokalt.
-
Være paraplyorganisation for disse enheder og fora og fastlægge den overordnede struktur for organiseringen af deres arbejde.
-
Koordinere og vurdere resultaterne af de forskellige kriminalpræventive aktiviteter og præsentere den for Kredsrådet.
Samspillet mellem Kredsrådets samarbejdsplan og lokalrådenes handlingsplaner
Politikredsens kriminalpræventive sekretariat har i samarbejde med lokalrådene, SSP-udvalget i Midt- og Vestjylland og Kredsrådets kontaktudvalg udpeget en række mål for det kriminalitetsforebyggende arbejde i 2009. Målene er godkendt af Kredsrådet og indarbejdet i samarbejdsplanen 2009. Hensigten med de udpegede mål er at skabe stringens mellem prioriteringerne på det strategiske og operative niveau. Lokalrådene får således nu en række konkret beskrevne projekter, som pejlemærker for deres operative indsatser på det kriminalitetsforebyggende område. Det er endvidere hensigten for 2009, at videreudvikle de processer, som skaber den rette synergi mellem Kredsrådet og lokalrådene.
1.3. Stabsfunktioner
Chefen for politiets ledelsessekretariat fungerer som sekretær for Kredsrådet og drager omsorg for indkaldelse til møderne, udsendelse af dagsorden, udfærdigelse af referat og udsendelse af dette, når det er godkendt af formand og næstformand.
2. Overordnede mål for samarbejdet
Det overordnede mål for Kredsrådet er en styrkelse af samarbejdet mellem politi og kommuner, hvor der ved oprettelse af Kredsrådet er skabt et forum til drøftelse af spørgsmål af fælles interesse, herunder spørgsmål af almindelig karakter vedrørende politiets virksomhed og organisation i politikredsen samt kriminalitetsudviklingen og den lokale kriminalitetsforebyggelse. Der er for Kredsrådet aftalt følgende mødedatoer for 2009: 25. februar, 25. maj, 13. august og 10. november 2009.
3. Strategi og mål for de enkelte samarbejdsområder
I det følgende er beskrevet de samarbejdsområder, som politiet og kommunerne har valgt at sætte særligt fokus.
3.1. Det kriminalitetsforebyggende samarbejde, SSP og SSP+
Det Kriminalitetsforebyggende samarbejde
Et godt tværfagligt samarbejde mellem kommunerne og politiet er en vigtig forudsætning i forhold til forebyggelse af kriminalitet.
I Midt- og Vestjylland prioriteres dette samarbejde højt, og det lokale tværfaglige samarbejde vægtes højt for at forhindre at kriminalitet opstår og udvikler sig.
Målgruppen for det kriminalitetsforebyggende arbejde spænder meget vidt og samarbejdet beskæftiger sig som udgangspunkt efter princippet ”fra vugge til krukke”. Det tværfaglige samarbejde kan inddeles i følgende grupper:
· Tværfagligt samarbejde om tidlig indsats for børn under skolealderen
· SSP samarbejdet for børn og unge – typisk fra skolealderen op til 18 år.
· SSP+ samarbejdet for unge over 18 år og typisk til ca. 25 år.
· Tværfagligt samarbejde omkring personer i alle aldersgrupper – f.eks. PSP samarbejdet, misbrugsbehandling i forbindelse med fængselsophold – o.s.v.
· Tværfagligt samarbejde omkring generel kriminalitetsforebyggelse – f.eks. Trygt Natteliv, Indbrudssikring, Samlivsrelateret vold, Byens rum o.s.v.
Den kriminalpræventive indsats overfor børn og unge kan inddeles i følgende indsatsområder:
- Den generelle indsats – retter sig mod børn og unge, hvor der ikke har været tegn på kriminel adfærd.
- Den specifikke indsats – sættes ind over for grupper af børn og unge, som har været på kant med loven eller som viser tegn på at være omsorgs- og/eller opdragelsessvigtede.
- Den individorienterede indsats – retter sig mod enkeltpersoner i risikogruppen. Indsatsen kan også rettes mod personer, der allerede har begået kriminalitet. Målet er at forebygge at personerne begår ny kriminalitet
Mål for det kriminalitetsforebyggende arbejde
Der er for 2009 aftalt nedennævnte overordnede mål, som er mindstemålet for niveauet af det kriminalitetsforebyggende arbejde med udgangspunkt i en fælles linje, dog med de forskelle, der naturligt vil være på grund af demografi eller særlige kriminalitetsproblemer.
Videreudvikling af PSP-samarbejdet
PSP står for Psykiatri, Socialforvaltning og Politi . PSP-samarbejdet er trådt i kraft pr. 1. januar 2009. Midt- og Vestjyllands politi er således allerede i gang med de tiltag, som regeringen ved lov nr. 114 af 16. februar 2009 har pålagt os. Samarbejdet er et myndighedssamarbejde mellem Regions Psykiatriafdeling, Kommunernes socialpsykiatriafdelinger og politiet. Samarbejdet har til formål at få etableret en tidlig og koordineret indsats over for medborgere, der af den ene eller anden grund har behov for hjælp. Der er typisk tale om medborgere, der har psykiske problemer eller misbrugere. Der blev i 2008 etableret 5 styregrupper, og 11 operativgrupper. Opgaven i 2009 bliver, at få arbejdet i operativgrupperne godt i gang, samt fastholde og udbygge det gode samarbejde.
Trygt natteliv
Etablering af ”Trygt natteliv” i samtlige større byer i politikredsen, med henblik på at skabe trygge og sikre rammer for unge i nattelivet, hvor kompetente voksne vejleder og griber ind overfor uhensigtsmæssig adfærd, alkohol- og narkotikamisbrug, vold og seksuelle overgreb.
Konceptet har bl.a. følgende indhold:
- Årlige kurser for restauratører og deres ansatte.
- Foredrag på ungdomsuddannelserne og kasernerne.
- Hjælpekort med relevante oplysninger til unge.
Trygt Natteliv er et ligeværdigt samarbejde mellem kommune, restaurationsforening, politi og bevillingsnævn
Trygt Nattelivs projektet i Holstebro er et eksempel på, hvordan et kriminalpræventivt partnerskab kan tilrettelægges med succes. Denne indsats er allerede implementeret i en del af politikredsens kommuner, og etableres i løbet af 2009 i de resterende.
Formålet med indsatsen er at skabe et trygt natteliv for de unge, hvor ansvarsbevidste voksne kan træde til, hvis der opstår konflikter. Målet er samtidig at nedbringe voldsepisoder og episoder med ulovlige stoffer i nattelivet.
Indsatsen er tværfaglig og består bl.a. af: Et årligt kursus for restaurationsansatte, Fælles udskænknings- og rusmiddelpolitik, Smiley-ordning, involvering af de unge ved information og uddeling hjælpekort m.m., Samarbejde med bevillingsnævn, natteravne, taxa, teknisk forvaltning m.fl.
Radikalisering
Med baggrund i regeringens handleplan om forebyggelse af ekstremistiske holdninger og radikalisering blandt unge, at udpege de indsatsområder og initiativer, der er en naturlig del af samarbejdet i Kredsrådet, herunder SSP og iværksætte konkrete tiltag med udgangspunkt i anbefalingerne. I den forbindelse har politikredsens afdeling for Operativ Planlægning og Analyse, OPA, etableret en moniteringsordning, hvor OPA er ansvarlig for monitering af sager, hvori indgår forhold, der kan have ekstremistisk baggrund. ekstremistisk opfattes bredt, således at kriminelle forhold både kan være motiveret af politiske spørgsmål eller af spørgsmål vedrørende race, hudfarve, nationalitet, etnisk oprindelse, tro eller seksuel orientering. Vi vil arbejde for, at der bliver etableret et netværk i det eksisterende SSP samarbejde, hvor relevante oplysninger kan udveksles. Målet skal være, at samarbejdspartnere aldrig skal være i tvivl, om hvor de kan gå hen med deres viden.
Social overdrivelse
Et forsøg fra Ringsted peger på, at de forebyggelsesmetoder, vi tidligere har brugt i Danmark, ofte har fokuseret på risici i f.eks. tobak, alkohol og andre rusmidler, og at metoderne kun i ringe grad har taget hensyn til, at grunden til at mennesker ryger/drikker/tager stoffer/begår kriminalitet – kan være, at det er noget alle andre gør, - eller noget man tror alle andre gør.
Forsøget fra Ringsted har vist, at det er muligt at påvirke den slags overdrivelser, og at det er muligt at mindske børn og unges risikoadfærd og risikovillighed. Som følge af Ringsted Forsøget udfærdigede Det Kriminalpræventive Råd undervisningsmaterialet, ”Alle de andre gør det”, som er et undervisningsmateriale til skolelærere. I forlængelse af dette materiale har Det Kriminalpræventive Sekretariat i 2008 udfærdiget undervisningsmaterialet ”Sociale overdrivelser”, som er målrettet SSP medarbejdere. Det Kriminalpræventive Sekretariat anbefaler, at forebyggelsesfolk fremover anvender disse undervisningsmaterialer i den generelle forebyggende indsats blandt børn og unge.
Konfliktråd
Der har siden 1994 været en forsøgsordning med konfliktråd. I konfliktråd får den forurettede og gerningsmanden til en strafbar handling, mulighed for at møde hinanden under en neutral mæglers tilstedeværelse for at tale om den strafbare handling.
Konfliktråd kan medvirke til, at forurettede får bearbejdet den vrede og angst, som den kriminelle handling kan have medført. Det giver samtidigt gerningsmanden mulighed for at se og forholde sig til de menneskelige følger af den strafbare handling. Konfliktråd kan dermed medvirke til at øge gerningsmandens ansvarlighed og til, at han eller hun undlader at begå ny kriminalitet.
Den 26. februar 2009 er der i Folketinget fremsat forslag til Lov om konfliktråd i anledning af en strafbar handling. Det foreslås bl.a., at der indføres en landsdækkende ordning med konfliktråd i straffesager.
Tv-overvågning
Med baggrund i Folketingets beslutning om at tildele midler til etablering af TV-overvågning på offentlige arealer er der nedsat en projektgruppe, der bl.a. får til opgave at udfinde det sted i politikredsen, hvor TV-overvågning skønnes at have størst trygheds skabende virkning i forhold til at forhindre vold, gadeuorden, uro, hærværk mv.
Voldsforebyggelse
Volden har været stigende visse steder i politikredsen, og som følge deraf vil Det Kriminalpræventive Sekretariat sætte ekstra fokus på: årsagerne til voldens opståen, hvor volden sker - samt hvilke forebyggende indsatser, der tværfaglig kan iværksættes, for at forebygge vold.
SSP-samarbejdsplanen
Det formelle samarbejde mellem SSP-samrådet og Det Kriminalpræventive Sekretariat (DKS) er nedskrevet i en såkaldt samarbejdsmodel, hvori det nærmere redegøres for formålet med samarbejdet. Samarbejdsplanen beskriver endvidere relationer og procedurer i det koordinerende samarbejde mellem SSP-Samrådet og DKS.
Samarbejdet mellem SSP-Samrådet og DKS bygger på respekt, ligeværdighed, dialog og tillid mellem parterne. Alt med det mål, at der foretages et koordineret SSP-samarbejde, der har til hensigt, at nedbringe antallet af børn og unge, der begår kriminalitet eller udviser anden uhensigtsmæssig adfærd.
Kriminalpræventive forening
Med henblik på at søge midler fra Fonde, legater mv., til forebyggende arbejde blandt børn og unge i Midt- og Vestjyllands Politikreds, er der taget initiativ til, at der oprettes en Kriminalpræventiv Forening i Midt- og Vestjyllands Politikreds. Der er lavet vedtægter, hvoraf bl.a. formålet med foreningen nøje er beskrevet, samt hvorledes indkomne midler skal anvendes. Der skal herefter vælges en bestyrelse for foreningen.
Formålet med foreningen er at skaffe midler til iværksættelse af indsatser med udgangspunkt i 1) Den generelle indsats mod alle børn og unge. 2) Den specifikke indsats, der retter sig mod børn og unge, hvis adfærdsnormer er ved at udvikle sig i en uheldig retning. 3) Den individorienterede indsats, der retter sig mod personer, der har udvist kriminel eller anden uhensigtsmæssig adfærd.
Byens rum
Det Kriminalpræventive Sekretariat vil kontakte Teknisk Forvaltning hos kommunerne med henblik på at sætte fokus på den kriminalitetsforebyggende indsats allerede i planlægningsfasen af nye byområder eller i forbindelse med byfornyelse.
3.2. Det kriminalitetsbekæmpende samarbejde og særligt prioriterede kriminalitetsområder
I politiets flerårsaftale for 2007-2010, er oplistet følgende særligt prioriterede kriminalitetsområder:
- Utilpassede unge og andre grupperinger
- Organiseret kriminalitet, herunder større økonomisk kriminalitet
- Politiopgaver i grænseområderne
- Prostitutionens bagmænd
- Dyreværnslovgivningen
- Fodboldbøller
- Illegal arbejdskraft
- Offerrådgivning
Det er målet for 2009, at disse særligt prioriterede kriminalitetsområder i henhold til de nationale mål og strategier i denne plan, skal danne grundlaget for fastlæggelse og iværksættelse af de aktiviteter, der bedst løses i samarbejde og ved fælles indsats mellem myndighederne for de enkelte kriminalitetsområder.
Der er udfærdiget underliggende operationsbefalinger eller handleplaner for flere af de enkelte indsatsområder.
Utilpassede unge og andre grupperinger:
Emnet er beskrevet, dels under ”Det kriminalitetsforebyggende samarbejde”, dels under ”Organiseret kriminalitet og kriminelle bander”.
Organiseret kriminalitet og kriminelle bander:
Den organiserede kriminalitet og de kriminelle bander skal bekæmpes gennem en målrettet strategisk indsats. Indsatsen omfatter dels brede kriminalpræventive tiltag over for de løst organiserede grupper af børn og unge, der til tider spreder utryghed i gadebilledet og nattelivet, dels kriminelle bander og de, der udøver den omtalte kriminalitetsform og adfærd.
Dansk politi har i løbet af anden halvdel af 2008 og starten af 2009 set en generel optrapning af konflikten mellem forskellige bandegrupperinger i Danmark. Konflikterne har tidligere alene haft sit udgangspunkt i en kamp om kriminelle markeder, men har nu også vist sig at have rod i hævn og et særligt æreskodeks banderne imellem. Udviklingen har også betydet en øget aktivitet hos kriminelle bander i det midt- og vestjyske område, navnlig har Hells Angels støttegruppen AK81 ekspanderet i området inden for det sidste par år.
Målet i 2009:
Iværksættelse af projekt ”Trygt natteliv”
Synlig og konsekvent politimæssig indsats i restaurationsmiljøet – i form af tæt samarbejde med bevillingshavere og bevillingsnævnene i den hensigt at forhindre, at de kriminelle bander ”sætter sig på” bevillingshavere, dørmænd/kontrollører på kredsens værtshuse, restauranter og natklubber,
Monitering af grupper af utilpassede og/eller løst organiserede grupper af unge mennesker, der skaber utryghed i gadebilledet og nattelivet, således der tværmyndighedsmæssigt kan iværksætte kriminalpræventive tiltag.
Monitering af grupper og/eller bander samt personer, der involverer sig i udøvelse af organiseret kriminalitet, således der kan iværksættes personorienteret efterforskning.
Personorienteret efterforskning i tæt samarbejde med Skat – efter den såkaldte ”Al Capone” model.
Lokalpolitiet har initiativforpligtelsen vedr. projekt "Trygt natteliv", indsatsen i restaurationsmiljøet, samt indsatsen i de kriminalpræventive tiltag.
Efterforskningsafdelingen har initiativforpligtelsen vedrørende den personorienterede efterforskning i forhold til de, der udøver organiseret kriminalitet.
Politiopgaver i grænseområderne
Grundet Kredsens geografi, er dette ikke et særligt prioriteret område i Midt- og Vestjyllands politikreds.
Prostitutionens bagmænd
Der skal sættes effektivt ind over for prostitutionens bagmænd, dvs. de, der ernærer sig ved rufferi eller menneskehandel. Samtidig skal ofrene hjælpes, hvilket kræver et nært samarbejde med politiet, kommunerne, Skat og de mange frivillige organisationer, der har fokus på dette område.
Målet i 2009:
Gennemføre og fastholde en nøje kortlægning (monitering) af prostitutionsmiljøet i Midt- & Vestjyllands Politikreds,
Gennem moniteringen indhente viden og indsigt, der kan skabe grundlag for efterforskning rettet mod prostitutionens bagmænd
Sikre de prostituerede mod fortsat overlast
Udbygge samarbejdet med sociale myndigheder og andre eksterne organisationer, således der skabes alternative rammer for de prostituerede
Udbygge samarbejdet mellem Politiet og Skat, således der skabes fokus på den afledte økonomisk kriminalitet i forbindelse med prostitution.
Efterforskningsafdelingen har initiativforpligtelsen.
Dyrevelfærd
Med henblik på at sikre en effektiv og ensartet håndhævelse af dyreværnslovgivningen i Midt- & Vestjyllands Politikreds, er der oprettet et dyrevelfærds netværk. Netværket er repræsenteret med deltagere fra de 7 lokalpolitistationer, færdselsafdelingen, anklagemyndigheden, to dyrlæger samt en jurist fra Fødevarestyrelsen. Vicepolitiinspektøren fra lokalpolitistationen i Skive er koordinator for netværket. Netværket skal sikre, at der sker vidensdeling og erfaringsudveksling, samt sikre at medarbejderne bliver uddannet til at varetage sagsbehandlingen inden for dyrevelfærdsområdet. Kontrolindsatsen i forbindelse med dyretransporter udføres af færdselsafdelingen.
Fodboldbøller
I politikredsen har vi p.t. 1 superligahold og 4 førstedivisionsklubber. Disse klubbers kampe – især på hjemmebane - giver anledning til planlægning af politimæssig indsats af varierende karakter.
Når der spilles på udebane kan vi i særlige tilfælde medsende politifolk, der bistår den aktuelle politikreds i forhold til information om evt. medrejsende uromagere.
Vore indsats sker i tæt samarbejde med den aktuelle fodboldklub og klubbens hjemstedspolitikreds – og her er det især superligakampene, der kræver de fleste politimæssige ressourcer.
Vores strategiske hensigt er en afpasset og proportional indsats der skal sikre at kampene afvikles som en festlig begivenhed og at uromagere stilles til ansvar gennem en konsekvent strafferetlig reaktion.
Illegal arbejdskraft
Illegal arbejdskraft undergraver velfærdssamfundet og skal bekæmpes gennem en bred indsats med inddragelse af kommunerne, Skat samt arbejdsgiver- og arbejdstagerorganisationerne.
Målet i 2009:
Fortsætte og udvikle samarbejdet mellem Politiet og kommunerne, Skat samt arbejdsgiver- og arbejdstagerorganisationerne.
Iværksættelse af konsekvent politimæssig indsats, når der konstateres eller formodes, at der bliver udført illegal arbejde.
Efterforskningsafdelingen har initiativforpligtelsen.
Offerrådgivning
Der er allerede etableret et godt og velfungerende samarbejde med Offerrådgivningen i kredsen. Politiet deltager i diverse møder, seminar mv. Målet for 2009 bliver at fastholde dette samarbejde, samt udbygge kendskabet i befolkning til offerrådgivningsordningen. Det skal ske ved, at der afholdes Tema-dage for vore PG II elever (ikke færdigt uddannede politiskoleelever i praktik ophold), hvor en repræsentant for Offerrådgivningen informerer om ordningen. Endvidere vil borgere, der har været udsat for en forbrydelse, få tilsendt en folder med oplysning om Offerrådgivningen. Dette vil automatisk ske når forbrydelsen anmeldes til politiet.
Indsats mod og opfølgning på indbrud i beboelse
Politikredsen har i 2008 oplevet en stigning i indbrud rettet mod virksomheder og et fald i indbrud rettet mod privat beboelse. Stigninger og fald i indbrudsfrekvensen fordeler sig imidlertid meget uensartet fra kommune til kommune. Samtidig har nabopolitikredsene haft en væsentlig stigning i indbrud i privat beboelse. En stigning der først og fremmest tilskrives en øget aktivitet blandt kriminelle fra det tidligere Østeuropa. Med baggrund heri har de jyske politikredse i samarbejde etableret en task force. Midt- og Vestjyllands politi deltager i task forcen, som i løbet af 2009 vil gennemføre en række fælles indsatser.
I bestræbelserne for sikre mod indbrud har ”Teknisk og Taktisk sikring” til formål af yde assistance til de borgere, som ønsker politiets råd og vejledning til, hvordan de kan sikre deres hjem mod indbrud. Borgere, der ønsker det, vil få besøg af politiet, hvorefter man sammen kan gennemgå boligen.
Som opfølgning på indbrud, vil indbrudsramte borgere få råd og vejledning i, hvordan man forholder sig, hvis man har været udsat for indbrud. I denne forbindelse har Det Kriminalpræventive Sekretariat udfærdiget folderen ”Indbrud – hvad nu”, som vil blive udleveret til indbrudsramte borgere sammen med et skema, hvor man kan opgøre de stjålne effekter.
Samlivsrelateret kriminalitet
Vold i samlivsforhold er et indsatsområde som Midt- og Vestjyllands Politi vil have stor fokus på. Der er tale om sager, der kan udvikle sig meget alvorligt for offeret, og hvor offeret i mange tilfælde ikke ser sig i stand til eller har mulighed for at sikre sig imod, at situationen forværres. Sagerne starter ofte som husspektakler, men der kan også være tale om trusler, ulovlig tvang, frihedsberøvelse, freds- og æreskrænkelser, vold, drab, drabsforsøg, seksuelle krænkelser/voldtægt mv.
Der er nedsat en gruppe med det formål, at følge sagerne om samlivsrelateret kriminalitet og udviklingen i disse typer af sager. Der er udfærdiget et actioncard, hvori sagsgangen er beskrevet. Der er endvidere besluttet at sagsgangen i ovennævnte sager skal følge reglerne omkring voldssager, hvilket vil sige, at der er særlige frister for sagens efterforskning og indbringelse for retten.
Præventivt er det besluttet at holde øje med antallet af husspektakler – der opgøres månedsvis - et kvartal bagud – så vi hele tiden kan se hvad der er sket de sidste 3 mdr. Hvis der er mere end 2 besøg på en adresse i det sidste kvartal, vil der blive foretaget en vurdering af sagerne og hvis det skønnes nødvendigt vil der blive kontakt til adressen sammen med kommunen.
4. Myndighedssamarbejdet i øvrigt
4.1. Bevillingsnævnssamarbejdet
Der er etableret bevillingsnævn i politikredsens 11 kommuner, og bevillingssagerne behandles fortrinsvis på møder i bevillingsnævnene. Den indledende sagsbehandling foretages af politikredsens ledelsessekretariat.
Rammen for sagsbehandlingen er - ud over restaurationsloven - den kredsdækkende restaurationsplan. Restaurationsplanen orienterer om de bevillingsregler, der er for restaurationsbranchen og giver vejledende retningslinjer for, hvordan ansøgningerne om alkoholbevilling vurderes og afgøres. Derudover oplyses sagerne i samarbejde med lokalpolitiet, som har kendskab til restaurationsmiljøet i kredsens byer.
Der er et samarbejde mellem politiet og kommunerne om sagsbehandlingen, ligesom der tages forskellige initiativer for at sikre et godt og trygt natteliv.
4.2. Beredskabskommissionssamarbejdet
Politiet er repræsenteret i alle 11 beredskabskommissioner. Vi valgte fra starten at samme medarbejder var den gennemgående i alle kommissioner. Kun i hans fravær møder en anden medarbejder – oftest lederen af lokalstationens beredskab.
Arbejdet i beredskabskommissionen er af stor betydning for koordineringen og samarbejdet når det gælder brand – og redningsopgaver i alle dens afskygninger, idet de 2 hovedkomponenter i dette arbejde er den tekniske leder (indsatsleder-redningsberedskabet) og den koordinerende ledelse (indsatsleder-politi).
4.3. Vejteknik- og færdselssamarbejdet – trafik og færdsel
Færdselssikkerhedsarbejdet har som overordnet struktur Vejdirektoratets vejcentre. Politikredsen samarbejder med vejcentrene i Herning, Skanderborg ( dækker Silkeborg kommune) og Ålborg (dækker Mors og Thisted kommune). I disse vejcentre er der nedsat færdselssikkerhedsudvalg, der overordnet bidrager til at forbedre færdselssikkerheden i det aktuelle vejcentrets geografiske område. Færdselssikkerhedsudvalgene består at repræsentanter fra de lokale kommuner, regioner, Rådet og Større Færdselssikkerhed, interesseorganisationer, Vejdirektoratet og politiet.
Færdselssikkerhedsarbejdet forgrener sig også ud via lokalrådene i de enkelte kommuner.
Politikredsen har nedsat et netværk bestående af de medarbejdere, der på de respektive lokalstationer forestår vejsagsbehandlingen m.v. i samarbejde med de kommunale vejmyndigheder og for det overordnede vejnet er der udpeget 2 medarbejdere der forestår vejsagsbehandlingen m.v. i forhold til vejcentrene.
Færdselssikkerhedsarbejdet forgrener sig også ud via lokalrådene i de enkelte kommuner. Til fastlæggelse af lokalpolitiets færdselspræventive indsatser i 2009 har Kredsrådet lagt følgende prioriteringer til videre foranstaltning for dialogen i lokalrådene:
|
Færdselspræventivt indsatsområde
|
SKAL opgaver |
KAN opgaver |
|
GÅ prøver
|
|
X |
|
CYKLIST prøver |
X
|
|
|
SKOLEPATRULJE uddannelse
|
X |
|
|
GENEREL færdselsundervisning
|
|
X |
|
CYKEL kontrol
|
X |
|
|
LOKALE kampagner
|
|
X |
4.4. Miljøsamarbejdet
Gennem 2008 har der været et samarbejde med flere kommuners miljøforvaltninger om konkrete sager hvor overtrædelse er sket inden for miljølovgivningens område. Med bistand fra miljøforvaltningerne er der tilvejebragt de nødvendige oplysninger af faglig, økonomisk eller teknologisk art. Der har endvidere været afholdt møder med henblik på at afklare spørgsmål af forvaltningsretlige og juridisk karakter. Midt- og Vestjyllands Politi vil tage initiativ til at samarbejdet udbygges i 2009. Blandt andet vil Anklagemyndigheden og de lokale efterforskningsafdelinger på miljøområdet tage initiativ til at mødes med samtlige 11 lokale miljøforvaltninger i politikredsen med det formål, at udbygge og forstærke samarbejdet med forvaltningerne og herunder aftale det generelle samarbejde, som skal ”genopbygges” mellem de endnu nye kommuner og politikredsen.
4.5. Tværfagligt samarbejde vedrørende badesikkerhed
Efter politisk ønske har Rigspolitichefen udfærdiget ”Modelregelsæt for badesikkerhed ved offentlige strande, søer og badeanlæg ”. Dette regelsæt er ved at blive formuleret til et egentligt regelsæt, som samtlige landets politikredse skal efterleve.
Det betyder bl.a. at der i Midt- og Vestjyllands politikreds skal udpeges en kontaktperson på hver af de 7 lokalpolitistationer, som – i nært samarbejde med bl.a. kommunerne og beredskabscheferne – skal sørge for at de kommende regler bliver overholdt.
Dette skal ske ved årligt besøg på/i bl.a.:
· Badelande.
· Svømmehaller.
· Udendørs offentlige badeanlæg (f.eks. i landsbyer, sommerhusområder, campingpladser).
· Søer med offentlige badeanlæg.
· Strande.
Reglerne vil variere fra skiltning som advarer om strømforhold m.v. ved strandene over krav om redningsudstyr på campingpladserne til krav om livreddere i badelande.
4.6. Andre samarbejdsfora
Midt- og Vestjyllands Politi vil fortsat aktivt deltage i en lang række samarbejdsfora, mødefora og netværk i forhold til eksterne samarbejdsparter. Det vil bl.a. dreje sig om samarbejde og møder med:
- Region Midtjylland og Region Nordjylland
- Forsvaret, herunder de lokale forsvarsetablissementer, hjemmeværn og politikompagnier
- Skat
- Vejcentre
- Beredskabscentrene i Herning og Thisted
- Arbejdstilsynet
- Kriminalforsorgen
- Fiskerikontrollen
- Arresthusene
- Fødevareregionen
- Kontaktudvalg vedrørende illegal arbejdskraft
- Faglige organisationer
- Foreninger, f.eks.idrætsforeninger og handelsstandsforeninger
- Natteravne
- Krisecentre og væresteder
- Interesseorganisationer, f.eks. Dyrenes Beskyttelse
- Borgermøder
- Private virksomheder
5. Iværksættelse og godkendelse
Ved et møde den 9. januar 2009 mellem politiet og kommunerne, blev det besluttet at Samarbejdsplanen skulle udarbejdes i samarbejde mellem kommunerne og politiet, således at 2 af kommunernes kontaktpersoner i samarbejde med vicepolitidirektøren, politiinspektøren for Lokalpolitiet og sekretariatschefen stod for udarbejdelsen af samarbejdsplanen. På et møde i dette underudvalg, drøftedes det imidlertid om en temadag med deltagelse af brugerne af samarbejdsplanen, mere hensigtsmæssigt kunne være et oplæg til næste års samarbejdsplan.
Planen for udfærdigelsen af Samarbejdsplanen for 2010 er derfor, at samle lokalrådene, Kredsrådets Kontaktudvalg og SSP Samråd Midt-Vest til en temadag i Holstebro i september 2009, hvor samspillet og rolleudfordringerne mellem Kredsråd, Lokalråd og SSP-strukturen vil blive drøftet. Herudover vil en stor del af temadagen blive tilegnet den kommende samarbejdsplan for 2010, hvor materiale fra forskellige workshops vil danne grundlag for samarbejdsplanen. Indbydelse forventes udsendt i maj/juni 2009.
Grundet tidspres sendes samarbejdsplanen for 2009 i høring blandt borgmestrene med henblik på godkendelse og offentliggørelse medio april 2009.
Jens Kaasgaard
politidirektør