Forstør tekst Udskriv Abonnér på dette område Tip en ven Læs højt

Døgnrapport for 20.-22. januar

INDBRUD

 

I weekenden har politiet modtaget følgende anmeldelser om indbrud i privat beboelse:

 

By

Vej

Type

Tidspunkt

Udbytte

Brøderup

Karlshøj

Landejendom

Fredag klokken 13-21.40

Ikke umiddelbart stjålet noget

Faxe Ladeplads

Favrbyvej

Hus

Fredag klokken 16 – søndag klokken 19

Bluray, to bærbare pc’er og sølvtøj

Grænge

Grænge Skovvej

Hus

Søndag klokken 16 – fredag klokken 16

32 tommers fladskærmstv, en playstation3, en guitar, en bas, en forstærker og en projektor

Haslev

Marielunden

Hus

Lørdag klokken 11 – søndag klokken 15

Smykker

Haslev

Sydskrænten

Hus

Lørdag klokke 23 – søndag klokken 10

Ikke gjort op hvad der er stjålet

Maribo

Museumsgade

Hus

Lørdag klokken 16-22

Ikke gjort op hvad der er stjålet

Nakskov

Bregnevej

Hus

Lørdag klokken 9.30-12.15

40 tommers fladskærmstv af mærket Samsung

Nakskov

Bøgevej

Hus

Søndag klokken 10-22.45

Fladskærm og tre bærbare pc’er

Nyrup

Nyrupvej

Landejendom

Fredag klokken 7.30-22.45

Smykker

Præstø

Ambæk Mark

Landejendom

Fredag klokken 7-17.45

Kontanter

Slagelse

Fejøvej

Rækkehus

Fredag kokken 18.30 – lørdag klokken 12.35

Seks små flasker spiritus

Slagelse

Helleholm

Rækkehus

Fredag klokken 16-21.25

Sølvtøj (bestik) til 12 personer og smykker

Sorø

Fasanvej

Hus

Torsdag kloken 6.30 – fredag klokken 20.45

Ikke gjort op hvad der er stjålet

Stege

Engvej

Hus

Onsdag klokken 17 – fredag klokken 9

Ikke umiddelbart stjålet noget

Stenlille

Hovedgaden

Hus

Lørdag klokken 14 – søndag klokken 2

En bærbar pc af mærket Dell Inspiron og smykker

Sørbymagle

Egebjergvej

Hus

Lørdag klokken 10-21.25

Guldhalskæde og armbåndsur

Torslunde

Torslundevej

Landejendom

Lørdag klokken 17.30-23.15

Mobiltelefon af mærket HTC Wildfire

Vemmelev

Skolevej

Hus

Torsdag klokken 8 – fredag klokken 17.45

Kontanter

 

 

 

SLAGELSE 
NÆSTVED 
FAXE 
GULDBORGSUND 
LOLLAND 

SLAGELSE


46-årig sigtet for vold


En 46-årig mand fra Slagelse blev anholdt lørdag klokken 12.22 i en lejlighed i Bredegade i Slagelse. Her var han efter en bytur tilsyneladende raget uklar med en bekendt – en 35-årig mand fra Nyrup – og for at afslutte diskussionen, gav han den 35-årige et knytnæveslag i panden, så han mistede balancen. Politiet blev tilkaldt kort efter anholdt den 46-årige. Han blev taget med til politistationen i Slagelse til afhøring og løsladt igen klokken 18.35.


 


Anholdt for at misbruge 1-1-2


En 21-årig mand fra Slagelse blev anholdt søndag klokken 2.32 på Kierulffsvej i Slagelse. Han havde kort forinden anmeldt et dramatisk knivstikkeri på en adresse i Slagelse, hvor politiet mødte op med flere patruljer. Anmeldelsen havde ingenting på sig, og derfor blev den 21-årige – som var påvirket af alkohol – sigtet for misbrug af faresignal. Han blev taget med til politistationen i Slagelse, hvor han blev afhørt. Den 21-årige blev løsladt igen klokken 5.30.


 


Tre anholdelser i nattelivet


Lørdag morgen ved 4-tiden blev tre mænd på  hhv. 20, 20 og 22 – alle fra Slagelse - og anholdt uafhængigt af hinanden i Slagelse centrum. En 20-årig måtte ikke få mere alkohol på Café Sepps på Gl. Torv i Slagelse, da han var blevet for fuld. Det blev han sur over, og blev meget voldsom. Han stangede sit hoved ind i patruljebilen, så der kom en bule i bilen… og formentlig også i hovedet. Han blev sigtet for hærværk og efter restaurationsloven. Desuden forsøgte en anden 20-årig næsten samtidig samme sted at komme  i slagsmål og skubbede i den forbindelse til en betjent. Han blev sigtet efter ordensbekendtgørelsen. Og på Stenstuegade i byen nikkede en 22-årig mand en betjent en skalle, da politiet henvendte sig til ham. Han blev anholdt og sigtet for vold.


 




Til top

NÆSTVED


Truede kvinde med kniv


En 22-årig kvinde fra Næstved var fredag klokken 23.03 netop staget af toget på Næstved station og var ved at afise sin parkerede bil, da en ung mand satte sig ind i bilen, truede hende med en kniv og kørte væk. Den 22-årige kvinde løb hen til en taxa, og forklarede, hvad der var sket. Taxachaufføren kunne stadig se den stjålne bil og kørte derfor efter, mens politiet blev alarmeret. Et par minutter senere brændte den unge røver imidlertid koblingen af i den stjålne bil og måtte efterlade den i et lyskryds. Kort efter lykkedes det politiet at anholde røveren, der er 16 år og fra Stege samt hans 17-årige kammerat, der er fra Vordingborg.


 


Hastighedskontrol


Politiets færdselsafdeling havde søndag mellem klokken 9.30 og 10.50 en hastighedskontrol med laser på Præstø Landevej i Fårup. Her må man højest køre 50 km/t, men det var der otte,der ikke overholdt. Af dem skal tre regne med et klip i kørekortet. Højeste hastighed blev målt til 73 km/t.


 


To biler udbrændt – en tredje fik varmeskader


Natten til søndag udbrød der brand i to biler, som holdt parkeret bag Riddergade i Næstved. Bilerne, som holdt på en p-plads bag Apostelgården brød af endnu ukendte årsager i brand omkring midnat, og brandvæsen og politi blev tilkaldt. Der var tale om en VW Golf og Ford Explorer, som udbrændte totalt, og en tredje bil – en Toyota Yaris fik skader på grund af strålevarmen fra branden.


 




Til top

FAXE


Røveri


Politiet modtog fredag kl. 10.12 en anmeldelse om et røveri mod Kongsted Sparekasse på Dyssevej i Rønnede.  Her havde gerningsmænd holdt en medarbejder op med en pistol da den pågældende kom til sparekassen kl. ca. 8.50. Gerningsmændene truede sig adgang til sparekassen sammen med medarbejderen. Herefter blev flere medarbejdere bagbundet, og gerningsmændene skaffede sig adgang til boksanlægget, hvorfra der blev fjernet et større pengebeløb. De fire gerningsmænd har opholdt sig i sparekassen i omkring en time, hvorefter de forlod stedet lidt efter kl. 10, hvor sparekassen skulle åbne. Gerningsmændene forlod sparekassen kørende i en sort VW Passat stationcar eller en Skoda Octavia stationcar i ukendt retning. Politiet søger vidner, der har opholdt sig i området ved Grunderupvej og Dyssevej i Kongsted fredag i tidsrummet mellem kl. 8 og kl. 8.50. Samtidig er politiet meget interesseret i oplysninger fra vidner, der kan have bemærket røvernes bil (VW Passat stationcar eller Skoda Octavia stationcar) i området ved Kongsted Sparekasse i tiden fra kl. 8.50 til kl. ca. 10.10, hvor røverne forlod stedet. 


 


Vold


Politiet måtte søndag eftermiddag rykke ud til en adresse på Spjellerupvej ved Faxe, hvor en 24-årig mand havde tæsket en 27-årig kvinde. Da politiet kom til stedet kunne de se, at manden var beruset. Han blev anholdt med det samme og sigtet for vold. Kvinden havde fået mindre skader, men blev kørt på sygehuset for undersøgelse. Desuden fandt betjentene noget amfetamin og nogle våben. Den 24-årige bliver sandsynligvis fremstillet i grundlovsforhør senere i dag.




Til top

GULDBORGSUND


Automatisk trafikkontrol


Fredag mellem klokken 7.41 og 9.06 holdt politiets færdselsafdeling med den automatiske trafikkontrol på Stubbekøbingvej i Nørre Alslev. 166 køretøjer blev kontrolleret og af dem blev fem målt til at køre for hurtigt. Højeste hastighed blev målt til 68 km/t.


Igen mellem klokken 9.27 og 11.47 holdt politiets færdselsafdeling med den automatiske trafikkontrol på Stubbekøbingvej  ved Barup. 247 køretøjer blev kontrolleret og af dem blev 15 målt til at køre for hurtigt. To skal regne med et klip i kørekortet. Højeste hastighed blev målt til 93 km/t.


Søndag mellem klokken 13.40 og 14.10 var der hastighedskontrol på Engestoftevej i Slemminge. To køretøjer overholdt ikke fartbegrænsningen. Af dem skal en enkelt regne med et klip i kørekortet, da han blev målt til 120 km/t.


 


Kvinde slog mand med glas


Politiet fik lørdag morgen klokken 4.42 men anmeldelse om, at en kvinde havde slået en mand i ansigtet med et glas på Peppes på Brovejen i Nykøbing F. Betjentene fik et godt signalement af kvinden, og kort efter fandt de frem til hende. Det drejer sig om en 21-årig kvinde fra Eskilstrup. Han blev anholdt og sigtet for kvalificeret vold.


 


Stjal hans ur


En 55-årig mand fra Sakskøbing var søndag eftermiddag klokken 16 på besøg hos en kammerat på Nørrevang i Sakskøbing, da en mand kom ind i lejligheden og slog og truede den 55-årige til at udlevere ur og ring. Et par timer senere fandt politiet frem til den formodede gerningsmand – en 60-årig mand fra Sakskøbing. Han blev anholdt og sigtet for røveri.




Til top

LOLLAND


Overlæs


Fredag aften klokken 21.05 standsede politiets udlændingekontrolafdeling to biler, der kom med færgen fra Tyskland til Rødby. Den ene bil havde et overlæs på 120% og den anden bil havde et overlæs på 161%. Førerne, der var fra hhv. Danmark og Sverige, fik begge en bøde og måtte desuden læsse en del af lasten af, før de kunne fortsætte.


 


Automatisk trafikkontrol


Fredag mellem klokken 16.20 og 20.30 holdt politiets færdselsafdeling med den automatiske trafikkontrol på Skørringevej i Maribo. 105 køretøjer blev kontrolleret og af dem blev 24 målt til at køre for hurtigt. Seks skal regne med et klip i kørekortet, og to står til en betinget frakendelse.  Højeste hastighed blev målt til 85 km/t.


 




Til top

Senest opdateret: 23. januar 2012



SPRITBILISTER

 

Politiet har i weekenden standset følgende spritbilister:

 

Fredag klokken 23.03 standsede et vidne en knallertkører på Havnegade i Korsør, som virkede fuld. Politiet blev tilkaldt, og en alkometertest viste, at knallertkøreren – en 19-årig mand fra Skælskør – var fuld. Han blev anholdt og sigtet for spirituskørsel.

 

En 24-årig mand fra Tappernøje blev lørdag klokken 2.30 standset af politiet på Vildtbanevej i Tappernøje. Den 24-årige viste sig at have en promille, der var højere end tilladte, og han blev derfor anholdt og sigtet for spirituskørsel.

 

Politiet standsede lørdag klokken 5.25 en 26-årig mand fra Eskilstrup i Frisegade i Nykøbing. Den 26-årige havde ikke noget kørekort, men til gengæld viste en alkometertest, at han havde en promille, der var højere end det tilladte. Han blev derfor anholdt og sigtet for spirituskørsel og for kørsel uden førerret.

 

Søndag klokken 17.32 kørte en 54-årig mand fra Polen ad Sydmotorvejen mod syd. En politibetjent, som havde fri, kørte bag ved den 54-årige, som slingrede af sted fra nødsporet og ud i anden vognbane. Ved Piberhus holdt den 54-årige ind på rastepladsen, og her kontaktede betjenten ham. En politipatrulje kom til stedet, og en alkometertest afslørede, at den 54-årige polak havde en promille, der var noget over det tilladte. Han blev herefter anholdt og sigtet for spirituskørsel.

 

 
Udskrevet d.
24-05-2012