Forstør tekst Udskriv Abonnér på dette område Tip en ven Læs højt

Terrorisme, narkotika og menneskehandel på Interpols dagsorden

Organisationens 182 medlemslande mødes på generalforsamling i Berlin. Fra Danmark deltager Rigspolitichefen  

Udviklingen af den internationale politiorganisation Interpols databaser for dna og overgreb på børn via internettet er andre emner i løbet af de fire dage, hvor medlemslandende mødes og diskuterer grænseoverskridende forbrydelser.  

Det sker i Berlin fra 19. til 22. september 2005 på Interpols årlige generalforsamling, hvor Rigspolitichefen deltager sammen med en delegation fra Rigspolitiet og Københavns politi.  

Interpols samarbejde med FN under flodbølgekatastrofen i Sydøstasien vil også blive drøftet på Generalforsamlingen, som er organisationens højeste beslutningsorgan med repræsentanter fra alle medlemslande, og finder sted for 74. gang.  

- Læs mere på Interpols hjemmeside www.interpol.int  
- Se Interpols presseinvitation 

Senest opdateret: 5. september 2005



Interpol er et globalt kommunikationssystem, der også leverer kriminaldatabaser og analyser til politioperationer verden over.
 
Udskrevet d.
24-05-2012