Forstør tekst Udskriv Abonnér på dette område Tip en ven Læs højt

Forstærket indsats mod kriminelle grupper og utilpassede unge

De kriminelle bander skal isoleres, en proaktiv og efterretningsbaseret politiindsats iværksættes, og retshåndhævelsen skal være hurtig og konsekvent.

Det er hovedtrækkene i den handlingsplan, justitsminister Lene Espersen og rigspolitichef Torsten Hesselbjerg offentliggjorde på et pressemøde i dag.

Målene for handlingsplanen er: At rockerindsatsen tilpasses og udvides til at omfatte de kriminelle grupper og netværk, som er ved at overtage en del af rockernes traditionelle profitområder.

Udover indsatsen mod de stærkt kriminelle grupper lanceres en ”indsats over for utilpassede unge”. Denne kriminalpræventive indsats skal tage hånd om de unge, der endnu ikke er blevet låst fast i en kriminel løbebane.

”Det er vigtigt, at der samlet set er tale om en retfærdig og ikke diskriminerende indsats.”, siger rigspolitichef Torsten Hesselbjerg.

Læs den samlede handlingsplan (pdf)
Læs indsatsen i overskrifter (pdf)

Senest opdateret: 14. juni 2005



 
Udskrevet d.
24-05-2012