Forstør tekst Udskriv Abonnér på dette område Tip en ven Læs højt

2100 medarbejdere løber for politiet

DHL Stafetten er godt i gang i landets storbyer, og 2100 af politiets 14.000 ansatte løber med

Her i august har cirka 2100 personer travlt med at løbe for politiet og ikke fra politiet. De er alle ansat i politiet og deltager i årets store DHL Stafet i Århus, Aalborg, Odense og København.

- At 2100 ud af politiets i alt 14.000 ansatte deltager, er utroligt flot. Det er andet år, vi er med, og sidste år deltog 1400, så antallet er steget meget i alle byer, hvor stafetten afvikles, siger arbejdsmiljøkoordinator og kriminalkommissær Kim Hoffmann Erichsen fra Rigspolitiet.

Han mener, at det er positivt, at så mange i politiet har lyst til at være med i DHL Stafetten.

- Det er jo et fantastisk godt wellness-tiltag. Både selve løbet men også alt det, der foregår inden. Flere steder har medarbejderne arrangeret fortræning sammen, og jeg tror, at mange får øjnene op for, at det er sjovt og godt for helbredet at løbe en tur, siger Kim Hoffmann Erichsen.

Så på onsdag løber cirka 800 politifolk, jurister, administrativt personale, IT-medarbejdere, rengøringsassistenter og andre med politiet som arbejdsgiver i Fælledparken i København, og torsdag gør lige så mange deltagere dem kunsten efter samme sted. Og alle er iført en helt særlig ”uniform”, som er lavet i stafettens anledning. Det er en sort t-shirt med teksten ”Jeg løber fra for politiet” på ryggen.

Som arbejdsgiver gør politiet meget for, at medarbejderne har et godt og sundt arbejdsmiljø. Der er blandt andet ansat seks såkaldte wellnesskonsulenter, som skal stå for sundhedsfremmende tiltag såsom vejledning om motion, sund kost, rygestop, livsstilsændringer, skadesforebyggende træning og genoptræning. De tager rundt på landets politistationer og tilbyder både individuel rådgivning samt arrangementer for alle medarbejdere.

Politiet har vedtaget en arbejdsmiljøpolitik, hvor målet er et godt og virksomt arbejdsliv. Og en af metoderne til at skabe det, er ved at bruge de sundhedsfremmende tiltag, der er beskrevet i politikken.

Læs politiets arbejdsmiljørapport med arbejdsmiljøpolitikken her (pdf)

Senest opdateret: 28. august 2006



 
Udskrevet d.
24-05-2012