Forstør tekst Udskriv Abonnér på dette område Tip en ven Læs højt

Redningsberedskabet arrangerede katastrofeøvelse ved lufthavnen

Politiet deltog i flykatastrofeøvelse, og øvelsesledelsen er tilfreds med indsatsen

Skulle det værste ske ved Københavns Lufthavn i Kastrup, er det vigtigt, at redningsberedskabet ved nøjagtigt, hvordan man håndterer en flykatastrofe. Derfor blev sådan en simuleret onsdag eftermiddag, hvor ”Øvelse Tordenskjold” blev afviklet på en mark syd for lufthavnen.


Billede af redningsarbejdet

Omkring 100 politifolk var blandt de mange, som deltog i arbejdet med at få overblik over det nødlandede og forulykkede fly med de 109 passagerer og besætningsmedlemmer.

Politikommissær Niels-Erik Nielsen fra Københavns Politi, Lufthavnen har i halvandet år sammen med resten af øvelsesledelsen planlagt, hvordan det fiktive fly skulle få problemer under indflyvningen og nødlande, og han ser tilbage på en velafviklet øvelse.

- Jeg synes, den forløb tilfredsstillende, og jeg kunne se nogle klare fremskridt i forhold til den forrige øvelse på Benzinøen for fire år siden. Der var måske nogle småting, der kunne gøres anderledes, men nu må vi nærlæse, hvad øvelseskontrollanterne er nået frem til, siger Niels-Erik Nielsen.

Én af politiets opgaver, når en sådan katastrofe indtræffer, er blandt andet at oprette et KST, Kommandostade. Her samles alle informationerne fra politi, brand og redning samt andre indsatte enheder, så redningsarbejdet kan forløbe hensigtsmæssigt og gnidningsløst.

- I starten er der altid en kaosfase, og der er tryk på, for der er nok at gøre. Men efter omkring to timer var der styr på det, og det er meget realistisk. Informationerne er så omfangsrige, at det tager tid. Men det var overordnet tilfredsstillende, siger Niels-Erik Nielsen.

I løbet af de næste måneder skal øvelsen evalueres, og i slutningen af august bliver der udgivet en øvelsesrapport.

 

Senest opdateret: 22. maj 2006



 
Udskrevet d.
24-05-2012