Forstør tekst Udskriv Abonnér på dette område Tip en ven Læs højt

Hjælp politiet online: Oplys om børneporno og hacking

På politiets hjemmeside kan man nu tippe Rigspolitiets IT-eksperter om børnepornografi og hacking.

På politiets hjemmeside politi.dk er netop oprettet en formular, der skal gøre det let at oplyse om børnepornografi og hacking.

Formularen er kun beregnet til oplysninger om de to former for computerkriminalitet, understreger lederen af Rigspolitiets IT-Efterforskningssektion kriminalkommissær Ronald Pedersen:

- Børneporno og hacking er to alvorligere forbrydelser, som kræver, at vores efterforskere reagerer hurtigt for at sikre beviser. Har man mistanke om andre former for IT-kriminalitet, skal man i stedet kontakte sit lokale politi, siger Ronald Pedersen.

IT-efterforskerne får omkring 8.000 henvendelser hvert år, men kun få fører til en straffesag, da mange drejer sig om alt fra e-handelsfup til spørgsmål om at undgå hacking og korrekt indstilling af sin computer. Politiets it-eksperter efterforsker kun forbrydelser og har ikke ressourcer til at svare på generelle spørgsmål, pointerer Ronald Pedersen.


Du kan oplyse om børneporno og hacking her.
 

Senest opdateret: 24. januar 2006



Straffeloven


§ 235 handler om børnepornografi.

§ 263 handler om hacking.

Bekendtgørelse af straffeloven

 
Udskrevet d.
24-05-2012