Forstør tekst Udskriv Abonnér på dette område Tip en ven Læs højt

Kriminalteknikere sikrede spor under øvelse

I fire dage var et hus i Billund rammen for en stor kriminalteknisk øvelse

Fra mandag til torsdag i denne uge har der været hektisk aktivitet i og omkring en bygning i Billund. Her har Rigspolitiets Kriminaltekniske Center nemlig afholdt en gerningssteds- og brandøvelse.

Øvelsen begyndte mandag med, at figuranter gennemspillede et øvelsesscenarium, som endte med at gøre bygningen til et gerningssted, hvor der blev afsat en del spor. Dem arbejdede et hold kriminalteknikere hele tirsdag og onsdag med at finde og sikre.
Dette er et billede fra den kriminaltekniske øvelse i Billund
Kriminalteknisk Center har fået stillet bygningen til rådighed, fordi den alligevel skal rives ned. Derfor fik Rigspolitiet tilladelse til at brænde den af som led i øvelsen, så også politiets brandteknikere kunne blive trænet. Branden fandt sted onsdag eftermiddag, og hele torsdag skulle brandteknikerne forsøge at fastslå, hvorvidt branden var påsat og hvordan.

Øvelsen blev gennemført i samarbejde med det lokale brandvæsen, Sydøstjyllands Politi, Billund Kommune og Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut.

Her kan du læse mere og se flere billeder fra øvelsen i Billund

Her kan du læse mere om politiets brandundersøgelser


Senest opdateret: 21. september 2007



 
Udskrevet d.
24-05-2012