Forstør tekst Udskriv Abonnér på dette område Tip en ven Læs højt

Ecstasymarkedet styres af organiserede kriminelle

Ny rapport er baseret på tal fra politiets ecstasydatabase

Minimum 350.000-700.000 ecstasypiller bliver hvert år importeret til Danmark. Det vurderes i en ny rapport fra Aarhus Universitets Retskemiske Afdeling, hvor det danske ecstasymarked mellem 2001 og 2006 er blevet analyseret med hjælp fra politiets database over ecstasybeslaglæggelser.

Ecstasy findes i uendeligt mange kombinationer af farver, logoer og indholdsstoffer. I den undersøgte periode registrerede politiet cirka 480 forskellige slags. Men rapporten viser, at cirka 10 procent af varianterne er dem, der hyppigst bliver beslaglagt. Den tendens er blevet tydeligere i de sidste par år.

På baggrund af beslaglæggelserne konkluderer forskerne, at især det københavnske og sjællandske ecstasymarked er meget kontrolleret af organiserede kriminelle. Andre steder i landet tyder beslaglæggelserne på, at andre kriminelle grupperinger styrer salget af tabletterne.

 

Senest opdateret: 15. juni 2007



 
Udskrevet d.
24-05-2012