I lørdags blev hundredåret for indførelsen af politihunde i Danmark markeret med et stort jubilæum i Odense, hvor det hele begyndte med to hunde i 1907. Deres første succes var at pågribe to hønsetyve i byen, men siden da er brugen af politihunde blevet videreudviklet en hel del.
I dag bruges hundene især til søgearbejde, og netop sådan en opgave kom politiassistent og hundefører Jens Agerskov fra Færøernes Politi ud på sidste efterår. En mand ringede en kold oktobernat til politiet og fortalte om en selvmordstruet mand. Men da politiet nåede ud på adressen, var manden væk. Hundene blev sat til at søge efter ham, og efter cirka 300 meters søgning fandt Jens Agerskovs schæfer Zanto manden. Da havde han netop hængt sig i en busk, men han blev reddet i sidste øjeblik, og lever i dag.
For den indsats blev Jens Agerskov lørdag belønnet med titlen Årets Hundefører.

- Titlen som Årets Hundefører gives til en, som har udført en særlig ærefuld humanitær indsats med sin hund og dermed redder en syg og hjælpeløs eller et barn. Det var et flot stykke arbejde, Jens Agerskov lavede; ikke mindst fordi der blæste en stiv kuling den dag, hvilket vanskeliggør søgningen for hunden, forklarer politikommissær John Jensen, som er chef for Rigspolitiets Nationale Politihundecenter.
Det var rigspolitichef Torsten Hesselbjerg, som overrakte hundeføreren pokalen under festlige forhold på Rådhuspladsen i Odense. Inden da havde tilskuere og inviterede gæster været vidner til en næsten to timer lang opvisning på byens dyrskueplads. Her kunne de se hvor meget politiarbejde, hundene kan udføre i dag.

Blandt andet blev der vist skoledressur, pågribelse af gerningsmand, søgning efter nedgravede genstande, søgning efter narkotika, sprængstoffer, blod og sæd samt indslag af mere underholdende karakter. Derefter gik et optog af hundeførere og hunde fra hele landet gennem byen til Rådhuset, inden dagen sluttede med en reception på Politigården i Odense for de inviterede gæster og hundeførerne.