Når folk holder fri og rejser hjemmefra, får landets indbrudstyve ofte travlt. Hver sommer stiger antallet af indbrud i ferietiden, og folk kommer hjem til knuste ruder, gennemrodede huse og stjålne værdier. Sidste år blev der i alt anmeldt næsten 27.000 indbrud i villaer og næsten 9.400 indbrud i lejligheder i Danmark. Det er en stigning på henholdsvis 14 procent og 24 procent i forhold til året før.
Vicepolitikommissær John Radmer fra Rigspolitiets Nationale Forebyggelsescenter kan hvert år se, at antallet af anmeldte indbrud stiger svagt i sommerferietiden og omkring juletid, hvor folk også ofte er udrejst. Han har en række gode råd til hus- og lejlighedsejere, som gerne vil hjem til et helt hus efter ferien.
- En typisk fejl er, at huset nærmest står og ”råber,” at det er forladt. Der skal se levende ud, så få noget familie eller naboen til at smide lidt affald i skraldespanden og fjerne de aviser og reklamer, der stritter ud af postkassen. Det er også en god idé at naboen sætter posen i skraldestativet og at han parkerer en bil i din indkørsel, hvis han har to biler. Folk i lejligheder skal også huske at få nogen til at vippe dørmåtten ned på gulvet igen efter trappevask, siger John Radmer.
Der er mange andre måder at sikre sit hjem mod indbrud på. Det er vigtigt at have gode døre og vinduer, som er vanskelige at bryde op med værktøj. Derudover kan man gøre arbejdsmiljøet for tyven vanskeligt ved at montere lys, som tændes ved hjælp af en bevægelsessensor og ved at klippe hækken ned i en højde, så han ikke kan arbejde i fred uden nysgerrige blikke fra naboer og forbipasserende.
Her kan du læse flere gode råd om, hvordan du kan forebygge indbrud