Politiet skal så vidt muligt afspejle det samfund, det arbejder i. Også medarbejdermæssigt. Og Rigspolitiet vil gerne se flere kvalificerede unge med anden etnisk oprindelse end dansk i ansøgerbunken til Politiskolen.
Derfor mødes en stor del af politibetjentene med anden etnisk baggrund end dansk til en temadag om mangfoldig rekruttering. Det sker torsdag den 6. marts, og de skal sammen med repræsentanter fra Rigspolitiet drøfte, hvordan der kan skabes mere opmærksomhed om politiet som uddannelses- og karrieremulighed hos de unge nydanskere.
Rigspolitiet ønsker at inddrage denne gruppe medarbejdere aktivt i rekrutteringsarbejdet og gøre dem medansvarlige for, at det lykkes at skaffe flere kvalificerede ansøgere til stillingerne som politibetjent på prøve.
Rigspolitichef Torsten Hesselbjerg står for velkomsten. Derefter tager forskellige oplægsholdere fra Københavns Politi, Foreningen Nydansker og Center for Ungdomsforskning over. I løbet af dagen vil resultaterne fra et på forhånd udleveret spørgeskema også blive gennemgået. De nydanske betjente er blandt andet blevet spurgt om deres personlige erfaringer med ansættelse i politiet.
Her kan du læse mere om adgangskrav, optagelsesprocedure og uddannelsen til politibetjent