Forstør tekst Udskriv Abonnér på dette område Tip en ven Læs højt

Politiet kontrollerer hastighed og spritkørsel i påsken

I påsken er politiet ekstra meget ude med laseren, fotovogne og alkometeret  

Trafikken øges mærkbart omkring påskedagene, når folk skal på venne- og familiebesøg rundt omkring i landet.

Derfor rykker politiet ud med en målrettet hastighedskontrol i hele landet fra fredag den 14. marts til søndag den 16. marts. Kontrollen fortsætter onsdag den 19. marts og 2. påskedag mandag den 24. marts, som også er store rejsedage.

Mellem skærtorsdag og påskedag fokuserer politiet også særligt på bilister, som kører i narkotikapåvirket tilstand eller med for meget alkohol i blodet.

Alkoholpåvirkethed undersøges med et alkometer, som trafikanten skal puste i. Viser promillen over 0,50, bliver den standsede sigtet for spirituskørsel og taget med ind til blodprøveudtagning.

Når politiet skal vurdere, om en standset trafikant er påvirket af euforiserende stoffer eller ulovlig medicin, foregår det ved, at betjenten kigger vedkommende i øjnene og vurderer pupilstørrelser og øjnenes bevægelser i forhold til lys. Er der herefter mistanke om kørsel under påvirkethed, bliver trafikanten sigtet og skal afgive en blodprøve.

Senest opdateret: 13. marts 2008



Relaterede nyheder


Politiet på cyklist- og knallertkontrol
17-05-2012

Vidste du at...

Første gang du kører spirituskørsel får du:
Kørekortet betinget frakendt fra 0,51-1,2 promille. Hvis du er ny bilist får du kørselsforbud.

Over 1,2 promille:
Ubetinget frakendelse i minimum 3 år.
En bøde, hvis promillen er 0,51-2,0. Bøden er din netto-månedsløn x din promille.

Over 2,0 promille:
20 dages betinget fængsel og bøde på en måneds nettoløn.
Derudover skal du gennemføre et obligatorisk kursus i Alkohol og Trafik for egen regning. Kurset varer 4 x 2½ time.

Kilde: Rådet for Større Færdselssikkerhed

 
Udskrevet d.
25-05-2012