Forstør tekst Udskriv Abonnér på dette område Tip en ven Læs højt

Danske politihunde vandt nordisk mesterskab

Nordiske mesterskaber for politihunde blev afviklet i Varde med dansk succes

Tre danske patruljehunde, en narkotikahund og deres fire hundeførere vandt i weekenden det nordiske mesterskab for politihunde, som foregik i og omkring Varde.

Holdet bestod af Bent Stokbæk, Syd- og Sønderjyllands Politi med Bøggild’s Aros, Jan Stilling, Fyns Politi med Satoris Rasko, Stig Pedersen, Nordjyllands Politi med Pa-Schacks Ares og Carsten Erikshøj, Midt- og Vestsjællands Politi med narkotikahunden Caro.

Dette er et foto af det danske vinderhold fra nordisk mesterskab for politihunde 2008

Konkurrencerne begyndte onsdag den 4. juni med en fælles indmarch til Varde Rådhus, hvor hundene skulle igennem en fælles afdækning i ti minutter, mens deres førere gik ind på rådhuset. Derefter gik det i de næste dage løs for patruljehundene med discipliner som skoledressur, søgning efter personer, genstande og spor, angrebsarbejde og søgning på et gerningssted i klitterne ved Vejers strand. Narkotikahunden skulle bevise sine evner i skoledressur og søgning på et lager, i en lejlighed, i en bil og blandt kufferter.

Nogle af øvelserne måtte danskerne træne særligt meget til, da de normalt ikke indgår i det danske politihundearbejde. Trods det vandt Carsten Erikshøj blandt narkotikahundene og Stig Pedersen blev nummer to i den individuelle konkurrence blandt patruljehundene.
Samlet udløste det en holdsejr til Danmark, mens Sverige kom på 2. pladsen og nordmændene måtte rejse hjem med en 3. plads.

 

Her kan du læse mere om politiets patruljehunde

Her kan du læse mere om politiets narkotikahunde

Her kan du læse en reportage fra DM for patruljehunde

Her kan du læse en reportage fra DM for narkotikahunde

 

 

 

Senest opdateret: 9. juni 2008



 
Udskrevet d.
25-05-2012