Antallet af udlændinge, der sigtes for at komme til Danmark og arbejde uden at have styr på arbejdstilladelsen, er faldet i årets tredje kvartal i sammenligning med samme periode sidste år. Det viser Rigspolitiets nyeste statistik på området. I alt er der rejst 38 sigtelser i tredje kvartal i år mod 62 sidste år.
Antallet af sigtede arbejdsgivere, som ansætter udlændingene, er også faldet fra 61 i tredje kvartal sidste år til 47 i tredje kvartal i år.
Der er også anmeldt lidt færre arbejdsgivere til politiet. 53 i tredje kvartal mod 56 i samme periode sidste år.
70 procent af de sigtede arbejdsgivere er danskere, og 11 procent af de sigtede arbejdstagere er fra Polen, otte procent fra Letland, otte procent fra Slovakiet og tre procent fra Bulgarien.
Her kan du læse hele statistikken om ulovligt arbejde i 2008