Den 14. juni sluttede en månedlang frit lejde-aktion, hvor borgerne kunne aflevere ulovlige våben, ammunition og sprængstoffer til politiet uden at blive straffet for besiddelsen.
Politikredsene har nu indberettet resultaterne til Rigspolitiet, og her viser opgørelsen, at der i alt er afleveret 9.589 våben.
Især i aktionens sidste dage blev rigtig mange våben afleveret på politistationer rundt omkring i landet. Med virkning fra den 15. juni blev straffeloven skærpet, så det nu kan give minimum et års fængsel at være i besiddelse af et ulovligt våben.
Opgørelserne fra landets politikredse viser, at der på landsplan blev afleveret:
- 506 særligt farlige våben, som blandt andet omfatter halv- og helautomatiske våben, granater og sprængstoffer
- 2.771 håndvåben såsom pistoler, revolvere og enkeltskudsrifler
- 3.462 jagt- og konkurrencevåben
- 2.850 slag-, stik- og elektriske våben samt sprays
- Vi er meget tilfredse med resultatet, og med at så mange borgere valgte at aflevere ulovlige våben til politiet. Det er formentlig gået op for mange, hvor alvorlige konsekvenser det kan have, hvis våben falder i de forkerte hænder, og det har nok også gjort indtryk, at man nu risikerer at få minimum et års fængsel for ulovlig våbenbesiddelse. Vi er glade for, at alle disse våben nu er i politiets varetægt, siger vicepolitimester i Rigspolitiets Politiafdeling Kenneth Joensen.
Sidst der var frit lejde til at aflevere ulovlige våben var i 2003. Dengang modtog politiet 1.740 håndskydevåben, 3.087 knive mv. og en stor mængde sprængstof og ammunition.