Forstør tekst Udskriv Abonnér på dette område Tip en ven Læs højt

Færre spritbilister involveret i uheld sidste år

I 2008 blev næsten samme antal spirituspåvirkede trafikanter anholdt som i 2007. Men færre var med i færdselsuheld

Politiet fik i 2008 fat i 13.911 spirituspåvirkede trafikanter. Det antal er på niveau med året før, hvor det drejede sig om 14.568 bilister, knallertkørere, lastbilchauffører og motorcyklister, der havde drukket for meget til at køre lovligt.

2.700 af de anholdte spritbilister blev opdaget i forbindelse med færdselsuheld, hvor de var impliceret. I 964 af uheldene var der personer, som kom til skade. I 2007 var der 2.931 spiritusrelaterede færdselsuheld, så der er tale om et mærkbart fald.

- Det er en positiv udvikling, at vi sidste år havde 231 færre spiritusulykker, siger Helge Holbek, der er politiinspektør i Rigspolitiets Nationale Færdselscenter.

De 13.911 spirituspåvirkede trafikanter i 2008 svarer til, at politiet hver dag anholder 38, som blæser alkometeret op over 0,50 promille. Mange af dem er blevet anholdt i forbindelse med politiets målrettede spirituskontroller, mens resten er blevet standset under den daglige patruljering i byer og på landeveje.

 



 

Senest opdateret: 26. januar 2009



 
Udskrevet d.
24-05-2012